Домбровска мазурка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Домбровска мазурка
макед. Домбровска мазурка
Mazurek Dąbrowskiego piano.pdf
Музички текст на Домбровска мазурка за пијано

Национална химна на  Полска
Друг наслов Уште Полска не згаснала
Текст Јузеф Вибицки, 1797 г.
Музика Непознат
Усвоена 1927 г.
Звучен извадок
инструментална верзија на полската химна

Домбровска мазурка (полски Mazurek Dąbrowskiego) — државна химна на Полска. Текстот го напишале полските војници на 1797 година во Италија.

Поврзано[уреди | уреди извор]