Грб на Узбечката Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Грб на Узбечка ССР)
Грбот на Узбечката ССР.

Грбот на Узбечката Советска Социјалистичка Република бил усвоен на 14 февруари 1937 година, од страна на владата на тогашната Узбечка ССР.

Опис[уреди | уреди извор]

Грбот се заснова на грбот на СССР. Прикажува симболи на земјоделието (памук и пченица), а во позадината се наоѓа изгрејсонце, симбол на иднината на континентото. На грбот се наоѓа и црвена ѕвезда и срп и чекан, симболи на комунизмот. Во склоп на грбот се наоѓа и мотото на СССР "Пролетери од сите земји, обединете се!" напишан на узбечки и руски јазик. На дното на грбот се наоѓа и натписот "Ўз. С.С.Р.", узбечка скратеница за "Узбечка Советска Социјалистичка Република".

Грбот бил на сила сè до 1992, кога бил заменет со денешниот грб на Узбекистан.

Поврзано[уреди | уреди извор]