Асгард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јгдрасил

Во Нордиска религија, Асгард (старонордиски: Ásgarðr) е една од Деветте Светови и е дом на племето Ејсиер составено од богови. Один и неговата сопруга, Фриг, се владетели на Асгард.

Една од најпознатите локации во Асгард е Валхала, во која владее Один.

За митот[уреди | уреди извор]

Исландски ракопис од 18 век

Темелите на митот за Асгард доаѓаат од Проза Еда, напишана во 13 век од страна на Исландкиот автор Снори Стурлусон, и поетската Еда, напишана во 13 век од основа на многу постари скалдски поеми.

Поетската Еда[уреди | уреди извор]

Волушпа, првата песна во делото, споменува многу од карактерите на Асгард споменати од страна на Снори, како што се Јгдрасил и Идаволер.

Проза Еда[уреди | уреди извор]

На Проза Еда претставува два пати во однос на Асгард.

Наводи[уреди | уреди извор]