Пријам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пријам е убиен од страна Неоптелем, детал од античко грне, 520–510 година п.н.е.

Пријам (грчки: Πρίαμος) бил крал на Троја. Пријам бил крал за време на Тројанската војна. Бил син на Лаомедонт. Бил оженет со Хекуба, ќерката на Кисеј, со која имал многу деца, меѓу кои и Парис, за чија судбина мајката во сонот била предупредена.[1]

Тројанска војна[уреди | уреди извор]

Тројанската војна започнала поради грабнувањето на спартанската кралица Елена од страна на Парис. Спарта не нападнала поради Елена туку поради богатството (златото) што го имало во Троја. Пријам имал многу деца меѓу кои најпознати се: Хектор, Парис, Диофоб, Касандра и други. Во Хомеровата Илијада тој е претставен како многу мудар (паметен) крал. Хектор (неговиот син) е претставен како многу силен, храбар, мудар воин. Париз е претставен како кукавица, но тој го направил убиството на векот, убивајки го Ахилеј (Ахил). Некои велат дека го погодил Ахил со отровна стрела во петата со помош на Аполон. Според друг мит тој бил одличен стрелец најпрецизен во редовите на Тројанските редови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Хиган, Митови, Три, Скопје, 2016, стр. 68.Зевс Оваа статија за грчката митологија е никулец.
Можете да помогнете во нејзината дообработка.