Акромегалија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Акромегалија
Acromegaly facial features.JPEG
Класификација и надворешни извори
Специјалност Ендокринологија
МКБ-10 E22.0
МКБ-9 253.0
OMIM 102200
DiseasesDB 114
MedlinePlus 000321
eMedicine med/27 derm/593
MeSH D000172
Esculaap4.svg    Ве молиме, обрнете внимание на ова важно предупредување
во врска со темите од областа на медицината (здравјето).Акромегалија (старогрчки: ἄκρος (akros) и μέγας (megas)), е ретка хронична болест настаната како последица на претерано излачување на хормонот соматотропин кај возрасни луѓе.

Знаци и симптоми[уреди | уреди извор]Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори