Дијабетес мелитус тип 1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дијабетес мелитус тип 1
СинонимиИнсулин-зависен дијабетес, јувенилен дијабетес[1]
Blue circle for diabetes.svg
Син круг, симбол за дијабетес.[2]
СпецијалностЕндокринологија

Дијабетес мелитус тип 1, познат и како јувенилен дијабетес е форма на дијабетес при која инсулинот во панкреасот се создава во многу мали количества или воопшто не се создава. Пред да биде третиран се јавуваат високи нивоа на глукоза во крвта. Класични симптоми се често мокрење, зголемена жед, зголемен глад и губиток на тежина. Дополнителни симптоми се заматен вид, чувство на замор и споро зараснување на рани.[1] Симптомите се развиваат за краток временски период.

Се проценува дека 5-10% од сите случаи на дијабетес припаѓаат на тип 1.[3] Вкупниот број на пациенти на глобално ниво е непознат, но се проценува дека секоја година околу 80,000 деца ја развиваат болеста.[4] Во САД бројката на заболени се проценува на еден до три милиони.[4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Types of Diabetes“. NIDDK. February 2014. Архивирано од изворникот на 16 August 2016. конс. 31 July 2016.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
  2. „Diabetes Blue Circle Symbol“. International Diabetes Federation. 17 March 2006. Архивирано од изворникот на 5 August 2007.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
  3. Type 1 diabetes. „Lancet“ том  367 (9513): 847–58. март 2006 г. doi:10.1016/S0140-6736(06)68341-4. PMID 16530579. 
  4. 4,0 4,1 Type 1 diabetes through the life span: a position statement of the American Diabetes Association. „Diabetes Care“ том  37 (7): 2034–54. јули 2014 г. doi:10.2337/dc14-1140. PMID 24935775. 
  5. „Fast Facts Data and Statistics about Diabetes“. American Diabetes Association. Архивирано од изворникот на 16 December 2015. конс. 25 July 2014.  Unknown parameter |df= ignored (помош)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори