Прејди на содржината

Дијабетична кетоацидоза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дијабетична кетоацидоза
Дехидрацијата може да биде тешка кај дијабетична кетоацидоза, и обично се потребни интравенски течности како дел од нејзиниот третман.
СпецијалностЕндокринологија
СимптомиПовраќање, абдоминална болка, длабоко и забрзано дишење, полиурија, конфузија, специфичен мирис[1]
КомпликацииЦеребрален едем[2]
Вообичаена појаваРелативно брза[1]
ПричинителиНедостиг на инсулин[3]
Ризик-факториВообичаено кај тип 1 дијабетес, поретко кај другите типови[1]
Дијагностички методХипергликемија, ацидоза, високо ниво на кетокиселина[1]
Диференцијална дијагнозаХиперосмоларна хипергликемиска состојба, алкохолна кетоацидоза, уремија, труење со салицилати[4]
ТретманИнтравенски течности, инсулин, калиум[1]
Честота4–25% од луѓето со тип 1 дијабетес на годишно ниво[1][5]

Дијабетична кетоацидоза (ДКА) е потенцијално животозагрозувачка компликација на дијабетес мелитус.[1] Знаците и симптомите може да вклучуваат повраќање, абдоминална болка, длабоко и забрзано дишење, често мокрење, слабост, конфузија и повремено губиток на свест.[1] Некогаш се јавува специфичен мирис на ацетон во здивот.[1] Симптомите се јавуваат брзо.[1] Лицата без претходна дијагноза на дијабетес може да развијат ДКА како прв очигледен симптом.[1]

ДКА најчесто се јавува кај лица со тип 1 дијабетес но може да се јави и кај другите типови под одредени околности.[1] Тригери може да бидат инфекција, нередовно и неправилно земање на инсулинот, мозочен удар и одредени лекови како стероиди.[1] ДКА се јавува како резултат на недостиг на инсулин во организмот; поради што започнува процес на разложување на масните киселини и создавање на кетонски тела.[3] ДКА вообичаено се дијагностицира врз основа на високо ниво на гликоза во крвта, ниска pH на крвта и присуство на кетокиселини во крвта или урината.[1]

Примарниот третман на ДКА вклучува интравенски течности и инсулин.[1] Во зависност од сериозноста, инсулинот може да биде даден интравенски или поткожно.[3] Вообичаено, се дава и калиум со цел да се превенира развојот на хипокалемија.[1] Во текот на третманот, треба да бидат следени нивото на гликоза и калиум во крвта.[1] Треба да биде идентификуван причинителот на ДКА.[6]

Стапката на ДКА е различна во разни делови од светот.[5] Во Обединетото Кралство, околу 4% од луѓето со тип 1 дијабетес развиваат ДКА секоја година, додека во Малезија 25% од луѓето со тип 1 дијабетес развиваат ДКА секоја година.[1][5] ДКА прв пат била опишана во 1886, и до воведувањето на инсулинската терапија во 1920-те, била речиси универзално фатална.[7] Ризикот за смртност со адекватен и навремен третман е помеѓу <1% и 5%.[1][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 1,17 1,18 Misra, S; Oliver, NS (28 October 2015). „Diabetic ketoacidosis in adults“ (PDF). BMJ (Clinical Research Ed.). 351: h5660. doi:10.1136/bmj.h5660. hdl:10044/1/41091. PMID 26510442. S2CID 38872958.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Bia2015.
  3. 3,0 3,1 3,2 Kitabchi AE, Umpierrez GE, Miles JM, Fisher JN (July 2009). „Hyperglycemic crises in adult patients with diabetes“. Diabetes Care. 32 (7): 1335–43. doi:10.2337/dc09-9032. PMC 2699725. PMID 19564476.
  4. Ferri FF (2010). Ferri's Differential Diagnosis: A Practical Guide to the Differential Diagnosis of Symptoms, Signs, and Clinical Disorders (англиски). Elsevier Health Sciences. стр. 146. ISBN 978-0323076999. Архивирано од изворникот 2017-09-08.
  5. 5,0 5,1 5,2 Maletkovic, J; Drexler, A (December 2013). „Diabetic ketoacidosis and hyperglycemic hyperosmolar state“. Endocrinology and Metabolism Clinics of North America. 42 (4): 677–95. doi:10.1016/j.ecl.2013.07.001. PMID 24286946.
  6. 6,0 6,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име JBDS.
  7. Eledrisi MS, Alshanti MS, Shah MF, Brolosy B, Jaha N (May 2006). „Overview of the diagnosis and management of diabetic ketoacidosis“. American Journal of the Medical Sciences. 331 (5): 243–51. doi:10.1097/00000441-200605000-00002. PMID 16702793.
Класификација
П · Р · П
Надворешни извори