Дијабетична невропатија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Diabetic neuropathy
СпецијалностЕндокринологија

Дијабетична невропатија е нервно оштетување или нарушувања  поврзани со дијабетес мелитус. Ваквата состојба е како резултат на дијабетична микроваскуларна повреда која  вклучува повреда на мали крвни садови кои снабдуваат нерви (vasa nervorum) во прилог на макроваскуларни состојби кои можат да се акумулира во дијабетична невропатија. Вообичаени услови кои можат да бидат поврзани со дијабетична невропатија вклучуваат плазија трета, четврта, или шестиот кранијалните нерви[1]; мононевропатија; мултиплекс мононевропатија; дијабетична амиотрофија; болна полинеуропатија; автономна невропатија; и торакоабдоминална невропатија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „What Is Microvascular Cranial Nerve Palsy?“. 1 September 2017. Архивирано од изворникот на 22 December 2017.