Гонада

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Гонади)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гонада е латински поим кој означува полова жлезда. Кај цицачите, полови жлезди се семениците и овариумите.