Куп на шампиони 1982/83

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Куп на шампиони 1982/83
Детали за турнирот
Дата 25 август 1982 — 25 мај 1983
Тимови 33
Финални позиции
Шампиони Германија Хамбургер (1-ва титула)
Вице-шампион Италија Јувентус
Статистика за турнирот
Најдобри стрелец(и) Италија Паоло Роси (6 голови)

Куп на шампиони 1982/83 — 28-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одиграно на 25 маја 1983 година на Олимпискиот стадион Спиридон Луис во Атина. На тој меч Хамбургер издвоил победа над Јувентус со резултат 1-0. За Хамбургер тоа била прва титула во ова натпреварување.

Резултати[уреди]

Предквалификации[уреди]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Динамо Букурешт Романија 4:3 Норвешка Валеранга 3:1 1:2

Квалификације[уреди]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Монако Франција 0:2 Бугарија ЦСКА Софија 0:0 0:2
Динамо Загреб Социјалистичка Федеративна Република Југославија 1:3 Португалија Спортинг Лисабон 1:0 0:3
Викингур Исланд 2:4 Шпанија Реал Сосиедад 0:1 2:3
Селтик Шкотска 4:3 Холандија Ајакс 2:2 2:1
Грасхопер Швајцарија 0:4 СССР Динамо Киев 0:1 0:3
17 ноември Тирана Албанија 2:2 Северна Ирска Линфилд 1:0 1:2
Динамо Берлин Источна Германија 1:3 Германија Хамбургер 1:1 0:2
Олимпијакос Грција 2:1 Шведска Естер 2:0 0:1
Динамо Букурешт Романија 3:2 Чешка Дукла Прага 2:0 1:2
Астон Вила Англија 3:1 Турција Бешикташ 3:1 0:0
Стандард Лиж Белгија 5:3 Унгарија Ђер 5:0 0:3
Хвидовре Данска 4:7 Италија Јувентус 1:4 3:3
Авенир Беген Луксембург 0:13 Австрија Рапид Виена 0:5 0:8
Хибернијанс Малта 2:7 Полска Виѕев Лоѓ 1:4 1:3
Омонија Кипар 2:3 Финска Хелсинки 2:0 0:3
Дандалк Ирска 1:5 Англија Ливерпул 1:4 0:1

Осминафинале[уреди]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
ЦСКА Софија Бугарија 2:2 Португалија Спортинг Лисабон 2:2 0:0
Реал Сосиедад Шпанија 3:2 Шкотска Селтик 2:0 1:2
Динамо Киев СССР - Албанија 17 ноември - -
Хамбургер Германија 5:0 Грција Олимпијакос 1:0 4:0
Динамо Букурешт Романија 2:6 Англија Астон Вила 0:2 2:4
Стандард Лиж Белгија 1:3 Италија Јувентус 1:1 0:2
Рапид Виена Австрија 5:6 Полска Виѕев Лоѓ 2:1 3:5
Хелсинки Финска 1:5 Англија Ливерпул 1:0 0:5

Четвртфинале[уреди]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Спортинг Лисабон Португалија 1:2 Шпанија Реал Сосиедад 1:0 0:2
Динамо Киев СССР 2:4 Германија Хамбургер 0:3 2:1
Астон Вила Англија 2:5 Италија Јувентус 1:2 1:3
Виѕев Лоѓ Полска 4:3 Англија Ливерпул 2:0 2:3

Полуфинале[уреди]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Реал Сосиедад Шпанија 2:3 Германија Хамбургер 1:1 1:2
Јувентус Италија 4:2 Полска Виѕев Лоѓ 2:0 2:2

Финале[уреди]

25 мај 1983
Хамбургер Германија 1–0 Италија Јувентус Олимписки стадион Спиридон Луис, Атина
Гледачи: 75,000
Судија: Николај Рајнеа (Романија)
Магат гол 8' Извештај