Вестерботен (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вестерботен
Västerbottens län
—  Округ  —

Грб

 
Земја Шведска
Админ. центар Умео
Управа
 • Управник Крис Хејстер
 • Совет Окружен совет на Вестерботен
Површина
 • Вкупна 55.401 км2
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно 259.239 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
БДП (ном.) 55.534 милиони круни (2004)
БДП/жит 218.000 круни
NUTS SE331

Вестерботен (швед. Västerbottens län) е округ (län) на северот на Шведска. Се граничи со окрузите Вестернорланд, Јемтланд и Норботен, како и округот Нурлан во Норвешка и Ботнискиот Залив. Административен центар е градот Умео.

Покраини[уреди]

Округот Вестерботен ја опфаќа покраината Вестерботен и делови од покраините Лапонија и Онгерманланд.

Управа[уреди]

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник.

Политика[уреди]

Политичките работи ги води Окружниот совет на Вестерботен (Västerbotten Läns Landsting).


Општини[уреди]

Västerbotten County.png

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]