Вестернорланд (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вестернорланд
Västernorrlands län
—  Округ  —

Грб

 
Земја Шведска
Админ. центар Хернесанд
Управа
 • Управник Бу Шелстранд
 • Совет Окружен совет на Вестернорланд
Површина
 • Вкупна 21.678 км2
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно 242.347 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
БДП (ном.) 61.540 милиони круни (2004)
БДП/жит 251.000 круни
NUTS SE321

Вестернорланд (швед. Västernorrlands län) е округ (län) во северниот дел на Шведска. Се граничи со окрузите Јевлеборг, Јемтланд, Вестерботен и Ботнискиот Залив.

Покраина[уреди]

Округот ги приближно ги опфаќа териториите на покраините Онгерманланд и Меделпад.

Управа[уреди]

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник.

Окружниот совет на Вестернорланд (Landstinget i Västernorrland) е задолжен за здравството и јавниот превоз.

Општини[уреди]

Општини во Вестернорланд

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]