Џамија Фенари Иса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамијата Фенари Иса
FeneriIsaCamiiInIstanbul20070102 1.jpg

Изглед на џамијата, поранешната црква Св.Јован Крстител

Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41°00′55″ СГШ 28°56′38″ ИГД / 
Религија Ислам
Округ Фатих
Осветен 908 како црква
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Архит. стил Византиска архитектура
Карактеристики
Минариња 1

Џамијата Фенари Иса (турски: Molla Fenâri Îsâ Câmîsi, грчки: Eκκλησία του Λίβος) е џамија во Истанбул, Турција, изградена на местото на две православни цркви. Во 908 година византискиот адмирал Константин Липсго изградил манастир на местото на денешната џамија[1]. Во времето на Латинската империја, во периодот од 1286 до 1304 година исто така била изградена и друга црква од страна на Теодора Дукина Ватацина. По падот на Константинопол црквата била претворена во џамија од страна на Бајазит II.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Krautheimer, p. 409. "The name of the founder has been found in an inscription on the cornice of the apse."