Џамија Календерхане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Календерхане
Kalenderhane Camii
Kalenderhane Camii SE Istanbul.jpg

Изглед на џамијата

Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Религија Ислам
Држава Турција
Округ Вефа
Осветен 10 век
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Карактеристики
Минариња 1

Џамијата Календерхане (турски: Kalenderhane Camii) е поранешна православна црква која била претворена во џамија од страна на Османлиите. Џамијата се наоѓа во реонот на Фатих, Истанбул, Турција. Од самата градба на џамијата може да се види византиската архитектура која била употребена при градењето на црквата.

Историја[уреди]

Првата градба која се наоѓала на ова место била римска терма, која била изградена во 6 век. Подоцна, најверојатно во 7 век, била изгрдена првата црква. Еден дел од црквата кој подоцна бил уништен од страна на Османлиите, бил изграден во текот на 12 век. Црквата била опкружена со манастирски комплекс, кој подоцна исчезнал во отоманскиот период. Во 1204 година, црквата била претворена во римокатоличка црква[1].

По 1453 година, црквата била користена како јавна кујна, а објектот станал познат како куќа на Календер. Во 1746 година, ХАџи Бесир Ага изградил михраб и минибар во џамијата. Во текот на осмалискиот период била на неколку пати погодувана од земјотреси и пожари, и истата била реновирана.

Во 1930-тите џамијата била напуштена по падот на минарето[1]. Џамијата повторно била обновена во 1970-тите.[2].

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 Müller-Wiener (1977), p. 156.
  2. A book by the two authors of the restoration was published in 1997.

Надворешни врски[уреди]