Џамија Јавуз Селим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Јавуз Селим
Yavuz Selim Camii
YavuzSultanSelimMosqueIstanbul.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Религија Ислам
Округ Златен Рог
Осветен 1522
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Карактеристики
Минариња 1

Џамијата Јавуз Селим (турски:Yavuz Selim Camii) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција, блиску Златниот Рог. Оваа џамија се смета за втора џамија која била направена во Отоманската империја која била изградена во 1522 годин и главно била инспирирана од арапската архитектура, а самиот архитект сѐ уште не е познат. Се смета дека архитект бил познатиот отомански архитект Синан, но за тоа нема докази.