Џамија Лалели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Лалели
Laleli Camii
LaleliMosqueView.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41°00′36″ СГШ 28°57′24″ ИГД / 
Религија Ислам
Држава Турција
Осветен 1760
Архитектонски опис
Архитект Мехмет Тахир Ага
Архитектонски тип џамија
Архит. стил барок
Завршено 1763
Карактеристики
Висина на купола (однадвор) 24.5 метри
Пречник на купола (однадвор) 12.5 метри
Минариња 2
Материјали гранит, мермер

Џамијата Лалели (турски: Laleli Camii, или Tulip Mosque) е џамија која се наоѓа во Фатих, Истанбул, Турција[1].

Историја[уреди | уреди извор]

Џамијата била изградена во времето на Отоманската империја од страна на Мустафа III во периодот од 1760-1763 година во стил на барок од страна на отоманскиот архитект Мехмет Тахир Аџа. Џамијата била разрушена во 1783 година од пожар. Исто така и од пожарот во 1911 година биле уништени мадресите. Во моментот има два минариња.

Џамијата била изградена од наемнината на еден комплекс од продавници кој се наоѓа до самата џамија. Самата џамија се состои од една голема просторија од осум огромни столбови[2] .

Џамијата има форма на правоаголник, со галерија на западната страна. Ѕидовите се шарени, со мермер во црвена, сина и жолта боја, украсени со разновидни медалјони и скапоцени камења. Михработ и минибарот се исто така украсени со скапоцени камења. Внатрешноста е добро осветлена со многубројните прозорци.

Куполата на џамијата е висока 12.5 метри со дијаметар од 24,5 метри.

Во оваа џамија се наоѓаат гробовите на султанот Мустафа III и неговото семејство.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Laleli Complex. ArchNet
  2. Freely, Blue Guide Istanbul