Џамија Мехмед Паша Соколовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Мехмед Паша Соколовиќ
Sokollu Pasa Camii
Sokollu Mehmet Pasha Camii exterior.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41°00′17″N 28°58′19″E
Религија Ислам
Држава Турција
Осветен 1571
Архитектонски опис
Архитект Синан
Архитектонски тип џамија
Завршено 1572
Карактеристики
Минариња 1
Материјали гранит мермер

Џамија Мехмед Паша Соколовиќ (турски: Sokollu Pasa Camii) е џамија која се наоѓа во населбата Еминону, Истанбул, Турција.[1] Оваа џамија била изградена во периодот од 1571 до 1572 година. Нејзин архитект е Синан кој ја проектирал во чест на Мехмед Паша Соколовиќ, сопруг на една од ќерките на Селим II.[2]Во почетокот џамијата била позната и како Џамија на принцеза Есмахан, но со текот на времето сепак се отргнало тоа име.

Наводи[уреди]

  1. Rogers, Sinan, pp. index
  2. Faroqhi, Subjects of the Sultan.

Видете исто[уреди]

Наводи[уреди]

  • Denny, Walter B. (2005). Iznik: The Artistry of Ottoman Ceramics. Thames & Hudson. ISBN 0-500-51192-6. 
  • Faroqhi, Suraiyah (2005). Subjects of the Sultan: Culture and Daily Life in the Ottoman Empire. I B Tauris. ISBN 1-85043-760-2. 
  • Freely, John (2000). Blue Guide Istanbul. W. W. Norton & Company. ISBN 0-393-32014-6. 
  • Rogers, J.M. (2007). Sinan: Makers of Islamic Civilization. I B Tauris. ISBN 1-84511-096-X. 

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]