Фатих џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фатих џамија
FatihMosque.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41°01′11″ СГШ 28°56′59″ ИГД / 
Религија Ислам
Држава Турција
Округ Фатих
Осветен 1463
Архитектонски опис
Архитект Атик Синан
Архитектонски тип џамија
Завршено 1771
Карактеристики
Пречник на купола (однадвор) 26 метри
Минариња 2
Материјали гранит, мермер

Фатих џамија (турски Fatih Camii) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Таа била изградена од страна на Мехмед II во период од 1463 до 1470 година на местото на поранешната црква Свети Апостоли. Во моментот џамијата вклучува две минариња, библиотека, болница, караван сарај, маркет, хамам (турска бања). Џамијата била разрушена од земјотрес на неколку пати: во 1509 година и 1766 година. Целосно била направена од страна на Мустафа II.

Историја[уреди]

Џамијата била изградена по заповед на османлискиот султан Мехмед II Фатих во периодот од 1463 до 1470 година[1], на местото каде некогаш се наоѓала византиската црква посветена на светите апостоли. Црквата била разрушена по зазимањето на градот, и дел од нејзините рушевини биле користени за изградба на џамијата. Главен архитект на новиот муслимански храм бил Атик Синан, за кој освен неговото име, друго не е познато.

Првиот пан на муслиманскиот комплекс претставувал комплекс од згради околу храмот. Комплексот вклучувал осум медреси, библиотека, болница, каравансарај, хамам, основно училиште и имарет. Подоцна, кон комплексот биле изградени и неколку турбета. Имал зафатнина од 325 квадратни метри.

Првата џамија била разрушена во 1509 година по еден силен земјотрес. По земјотресот таа била реконструирана, но во текот на својата историја, односно во 1557 и 1754 година, џамијата повторно била разрушувана од земјотрес. На 22 мај 1766 година се случил уште еден голем земјотрес во градот, па главната купола на муслиманскиот храм се срушила. Така, по земјотресот започнала целосна реконструкција на џамијата, и денешниот изглед на џамијата датира од 1771 година, од времето на султанот Мустафа III. За главен архитект бил избран Мимар Мехмед Тахир.

Видете исто[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Encyclopedia of the Ottoman Empire, Gábor Ágoston,Bruce Alan Masters, page 216

Надворешни врски[уреди]