Џамија Јилдиз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Јилдиз
Yildiz Hamidiye Mosque, Istanbul 01.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41°02′57.88″ СГШ 29°00′35.77″ ИГД / 
Религија ислам
Држава Турција
Карактеристики
Минариња 1
Џамијата во 19 век

Џамијата Јилдиз (турски: Yıldız Hamidiye Camii, Yıldız Camii) е османлиска империјална џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Била изградена во времето на султанот Абдул Хамид II, помеѓу 1884 и 1886 година. Архитектурата на џамијата е комбинација од нео-готски стил и класичени отомански мотиви.


Видете исто[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]