Grand Theft Auto: Vice City

Од Википедија — слободната енциклопедија
Grand Theft Auto: Vice City

Изработувач(и) Rockstar North
Издавач(и) Rockstar Games
Серијал Grand Theft Auto
Погон RenderWare
Последна верзија 1.1
Подлоги PlayStation 2, Microsoft Windows, Xbox
Датум на издавање 29 October 2002
Жанр(ови) Акција
Режим(и) Самостоен
Медиум ЦД, ДВД, симнување
Побарувања Microsoft Windows
Начин на
контролирање
PS2 и Xbox: Гејмпад
Windows: Тастатура, глувче, гејмпад (како можност)

Grand Theft Auto: Vice City е Акциско-авантуристичка компјутерска Видеоигра дизајнирана од Rockstar North и објавена од Rockstar Games. Тоа е втора 3D игра во серијата игри Grand Theft Auto. Играта брзо стана најпродавана игра во 2002 година. Во САД беше прогласена за најпродавана видео игра на сите времиња. Vice City беше објавен и во јапонскиот магазин Famicu. По нејзиниот успех во САД, играта се продаде во милиони копии во Европа, Австралија и Јапонија. Оваа игра е продолжение на Grand Theft Auto III и претходник на Grand Theft Auto: San Andreas.

Vice City се базира на културата од 1980-тите. Приказната започнува во 1986 година. Локацијата на играта, Vice City, е базирана на Мајами. Текот на играта го следи членот на мафијата и поранешен затвореник Томи Версети, кој е испратен во градот да собира дрога за Сони Форели, а по неуспехот е принуден да ги најде одговорните за овој напад и се вклучува во разни нелегални работи за разни банди. , мафијаши, криминалци и влијателни луѓе во градот, а подоцна ја презема контролата над него, формира своја банда и го зазема градот.

Играта има многу слична графика со GTA III, но многу работи се подобрени (самата графика, автомобили, чамци, изглед на ликови, оружје, банди, вештачка интелигенција итн.). Продолжението на играта е Grand Theft Auto: Vice City Stories, кое исто така е продолжение на настаните во Vice City, но приказната е сместена две години порано, поточно во 1984 година.

Игра[уреди | уреди извор]

Играчот е ставен во улога на мафијаш и поранешен затвореник Томи Версети, кој доаѓа во Вице Сити да прави зделки со дрога за Сони Форели, поточно кокаин, под покровителство на адвокатот Кен Розенберг. При првата средба со дилери на дрога, тие се во заседа и не успеваат да ја завршат работата, а остануваат без пари и дрога. Томи му ветува на Сони дека ќе ги врати изгубените пари, по што започнува серија на работни места и мисии кои Томи ги презема за да заработи пари.

За време на неговата прва работа, Томи запознава поранешен полковник по име Хуан Гарсија Кортес, кој ветува дека ќе се обиде да ги пронајде луѓето одговорни за заседата. Таа ја запознава и неговата ќерка Мерцедес, која набрзо станува негова девојка. Додека Томи ги чека резултатите од потрагата на Кортес, тој се среќава со други клучни фигури, како што се британскиот продуцент Кент Пол, претприемачот со недвижнини Ејвери Карингтон и локалниот криминалец Ленс Венс.

Приказната со полковникот не завршува тука, бидејќи Томи подоцна работи повеќе за него и тие стануваат пријатели и сојузници. Во една прилика, тој му дава работа да го чува мафијашот Рикардо Дијаз, кога Томи му го спасува животот, по што Дијаз му дава неколку работни места. И покрај тоа што не му се допаѓаше на Дијаз, тој извршуваше задачи за него.

Од полковникот, Томи дознава дека еден од неговите луѓе, Гонзалес, е одговорен за заседата и го убива. Подоцна дознава дека Дијаз е всушност одговорен за нападот. Ленс одлучува да ја убие Дијаз, но е фатен и заробен на градската депонија. Томи успева да го спаси Ленс, а двајцата го напаѓаат Дијаз, успеваат да го убијат и да го преземат неговиот имот. Во исто време, Кортес бега од градот со својата јахта, дозволувајќи им на Томи и новоформираната мафија Версети да го заземат градот. Како што поминува времето и толпата станува се посилна, Ленс станува параноичен и често го нарекува Томи хистеричен.

Во текот на приказната, Томи го запознава водачот на кубанската банда Лос Кабронес, по име Умберто Робина, кому му помага против бандата на Хаити. Во исто време, тетка Пулет, водачот на бандата на Хаити, го хипнотизира Томи да и помогне на нејзината банда против Кубанците. Судирот меѓу двете банди завршува со уништување на фабриката за дрога на Хаити и победа на кубанската банда.

Надвор од главниот тек на приказната, Томи успева да купи голем број речиси банкротирани бизниси во градот: такси компанија, машина за печатење (што се испостави дека е фронт за производство на фалсификувани пари), ноќен клуб, стриптиз клуб , салон за автомобили, бродоградилиште, фабрика за сладолед (за која се испостави дека е фронт за продажба на дрога) и студио за филмови за возрасни. Преку неколку помали бизниси и мисии, тој успева секоја од овие компании да ја направи профитабилна. Исто така, Томи станува личен телохранител на рок бенд наречен Love Fist, станува почесен член на локална банда на моторџии и успева да ограби банка и завршува мала серија мисии како платен убиец.

Семејството Форели на крајот дознава за нов бран настани со Томи и одлучува да дојде и да ги добие своите пари. Сони испраќа луѓе да земат пари од Томи и неговите компании, но тие не успеваат, по што Сони доаѓа лично. Томи се обидува да му врати со фалсификувани пари, по што Ленс му открива на Томи дека склучил договор со семејството Форели и ја известува Соња за фалсификуваните пари. Крајот на главниот дел од играта е борба помеѓу мафијашите на Томи, Ленс, Сони и Сони. Томи прво го брка Ленс на покривот на замокот, каде што го убива, а потоа се враќа во главниот дел од куќата каде што го убива Сони. За време на престрелката, Сони открива дека тој ги наместил убиствата поради кои Томи бил во затвор.

Откако ќе ги елиминира сите непријатели, Томи заедно со Кен станува главен водач на дрога во градот.

Ликови[уреди | уреди извор]

Играта се карактеризира со бројот на знаци кои се појавуваат и играат помала или поголема улога во заплетот на играта. Покрај ликовите споменати подолу, има и голем број на ликови кои може да се сретнат во една или две мисии и кои немаат друга улога освен да го овозможат дејството на играта.

Бројот на ликови се појавува и во другите делови од серијата. Фил Касиди се појавува во GTA III како поранешен војник без една рака, додека во овој дел се појавува мисија која покажува како ја изгубил таа рака. Друг лик е Доналд Лав, попознат како милионерот во GTA III, кој во овој дел се појавува како ученик на Ејвори Карингтон. Кенди Сакс, порно актерката од ова парче, се појавува на различни билборди во Grand Theft Auto: San Andreas.

Главните ликови[уреди | уреди извор]

 • Томи Версети
 • Сони Форели
 • Кен Розенберг
 • Ленс Венс

Споредни ликови[уреди | уреди извор]

 • Рикардо Дијаз
 • Хуан Гарсија Кортес
 • Кент Пол
 • Умберто Робина
 • Ејвери Керингтон
 • тетка Поулет
 • -{Love Fist}-
 • Мич "Велики" Бејкер
 • Мерцедес Кортес
 • Кенди Сакс
 • Стив Скот
 • Фил Кесиди

Животна средина[уреди | уреди извор]

Играта е сместена во измислен град наречен Vice City, кој е базиран на Мајами. Изгледот и околината на играта, како и музиката, возилата, оружјето, околината и начините на однесување и зборување се инспирирани од културата од 1980-тите, која играта често ја пародира. Многу теми се позајмени од филмовите од тој период, како што се Scarface и Miami Vice.

Види повеќе[уреди | уреди извор]