Rockstar Games

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rockstar Games, Inc.
ТипФилијала на Take-Two Interactive
Oснована1998
СедиштеЊујорк Сити, Њујорк, САД
Клучни личностиСем Хаузер (претседател)
Ден Хаузер
ДејностВидеоигри
ПроизводиGrand Theft Auto, Midnight Club, Manhunt, Max Payne, Bully, Red Dead
СопственикTake-Two Interactive
Матично
претпријатие
Take-Two Interactive
Порталwww.rockstargames.com

Rockstar Games (студиото е познато како Rockstar Games NYC) е британска компанија за изработка и издавање на видеоигри со седиште во Њујорк, во сопственост на Take-Two Interactive. Како марка е најпозната по серијалите Grand Theft Auto, Max Payne, Midnight Club и Red Dead, како и употребата на отворен свет во нивните игри. Се состои од студија кои ги купувале и преименувале, а некои од нив ги создале самите. Rockstar Games била основана во Њујорк Сити во 1998 година од страна на британските продуценти на видеоигри Сем Хаузер, Ден Хаузер, Тери Донован, Џејми Кинг и Гери Форман.[1][2]

Седиштето на Rockstar Games се наоѓа на Бродвеј во населбата Сохо во Њујорк Сити, во просториите на Take-Two Interactive.

Филмови[уреди | уреди извор]

Филмови1 Година Жанр
Фабрика за фудбал 2004 Драма
Неделен возач 2005 Документарец
Белешки
  1. Rockstar Games ги пишува како извршни продуценти

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лора Ејвери (2005). Newsmakers: the people behind today's headlines :2004 cumulation. стр. 212. Gale Research, 2005.
  2. „Rockstar Games“. 2009-03-31. конс. 2009-03-31. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Студија