Grand Theft Auto: Vice City Stories

Од Википедија — слободната енциклопедија
Grand Theft Auto: Vice City Stories

Изработувач(и) Rockstar North

Rockstar Leeds

Издавач(и) Rockstar Games
Серијал Grand Theft Auto
Подлоги PlayStation 2, PlayStation Portable
Датум на издавање PlayStation Portable

Северна Америка
31 октомври 2006
Европа,
3 ноември 2006
PlayStation 2 Северна Америка
5 март 2007
Европа,
9 март 2007

Жанр(ови) Акција
Режим(и) Едноиграчка игра, Повеќеиграчка игра

Grand Theft Auto: Vice City Stories игра од популарната серија GTA. Неговиот претходник е Grand Theft Auto: Liberty City Stories, а негов наследник е GTA 4. Развивач на оваа игра е Rockstar Leeds и Rockstar North, а издавач е Rockstar Games.

Гејмплеј[уреди | уреди извор]

Виктор Венс во играта може да прави различни активности како што се пливање, патролирање на плажа, фрлање автомобили и најнова работа за прв пат во оваа игра. Тоа е нешто помеѓу купување билети во GTA Vice City и војни со бандите во GTA San Andreas. Играчот има голем асортиман на оружје, како и автомобили, бродови, мотори, авиони, хеликоптери и многу други транспортни средства.

Приказна[уреди | уреди извор]

Играта е сместена во измислениот град Vice City, кој е направен по моделот на Мајами и е сместен во 1984 година, 2 години пред настаните на GTA Vice City. Капларот Виктор „Вик“ Венс е стациониран во воената база на Вице Сити, Форт Бакстер. За да собере пари за лековите на својот болен брат Пит, Вик се согласува да му помогне на својот корумпиран претпоставен, наредникот Џери Мартинез, кој се наоѓа себеси вклучен во трговијата со дрога во градот. Откако зделката ќе тргне наопаку, Мартинез го наместува Вик дека криел дрога под неговиот кревет и довел проститутка во базата, што резултирало со тоа Вик да биде обвинет за предавство и нечесно отпуштен од војската. Принудени на улица, Вик му помага на ексцентричниот стрелец и самопрогласен воен ветеран Фил Касиди, кого го запознал додека работел за Мартинез, во замена за место за престој за да си го обнови животот. Подоцна Мартинез ги ангажира Вик и Фил да работат повеќе за него, само тој да ги изневери и да се обиде да ги убие, поради што парот ја прекина врската со него откако избега од стапицата. Во меѓувреме, Вик работи и за шурата на Фил, Марти Џеј Вилијамс, водач на улична банда наречена мафија на Трејлер Парк, која често ја малтретира неговата сопруга Луиз. Налутен од растечката врска на Вик со неговата сопруга, Марти завршува со обидот да ја киднапира, принудувајќи го Вик да го убие.

Кога Марти е мртов, Вик ја презема неговата банда и ја преименува во семејството Венс Крим. Со помош на неодамна пристигнатиот брат Ленс, тој полека почнува да презема позиции од ривалските банди за да ја зголеми својата моќ. Во тој процес, тој ја стекнува почитта од Лос Кабронес, кубанска улична банда предводена од Умберто Робина, поради растурањето на нивните ривали и се занимава со корумпиран агент на ДЕА кој се претставува како дилер на дрога. да ги украде парите на браќата Венс. Откако украле голема пратка со дрога, Вик и Ленс се киднапирани од браќата Мендез, Армандо и Диего, најголемите нарко босови во Вице Сити и сопственици на пратката. Ленс ги лаже дека Мартинез, кој редовно се занимава со Мендезите, е таен агент на ДЕА и дека ја украл дрогата како доказ. По нивното ослободување, Вик и Ленс почнуваат да работат со браќата Мендез, кои го запознаваат првиот со трансродовиот режисер Рене Васулмајер. Додека им помага на Рене и нивниот пријател Бери Микелтвејт, менаџер за таленти на Фил Колинс, Вик има задача да го заштити Фил од мафијашите, на кои Бери им е должен, пред и за време на неговиот концерт на Vice City.

Подоцна Рене го запознава Вик со Рикардо Дијаз, нарко бос кој сака да ги преземе операциите на браќата Мендез и ги ангажира Вик и Ленс за неколку работни места. Сепак, Армандо и Диего стануваат недоверливи кон нив и завршуваат обидувајќи се да ги убијат откако Мартинез ја разоткри нивната лага. По бегството од стапицата на Мендез, Вик работи со Дијаз за да ги банкротира како одмазда. Мендез се одмаздува со киднапирање на Луиз и Ленс, што го натера Вик да ја нападне нивната куќа и да го убие Армандо, иако тој не може да ја спаси Луиз, која умира од повредите. Ветувајќи им се одмазда и на Диего и на Мартинез, Вик соработува со Дијаз и Фил последен пат за да ги пронајде и да украде воен хеликоптер од Форт Бакстер. Користејќи хеликоптер, Вик го напаѓа скривалиштето на Мартинез и Диего и ги убива двајцата. Откако Ленс пристигнува предоцна за да помогне, тој се обидува да го убеди Вик да учествува во друга зделка со дрога што планира да ја направи. Вик цврсто стои на своето место и изјавува дека повеќе не го интересира дрогата. Ленс го прифаќа изборот на Вик и двајцата браќа го напуштаат Вице Сити за да му ги дадат парите на Пит за лекот.