Карл „Си-Џеј“ Џонсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карл „Си-Џеј“ Џонсон

Карл „Си-Џеј“ Џонсон (англиски: Carl "CJ" Johnson) e измислен лик од серијалот видеоигри Grand Theft Auto кој служи како протагонист и единствен игрив лик во видеоиграта Grand Theft Auto: San Andreas.

Карл е помошник водач на бандата „Фамилиите Гроув Стрит“, заедно со брат му, Шон „Свит“ Џонсон. Свит открива дека Карл е роден во куќата на Џонсонови, двоспратна куќа на улицара Гроув, слепа улица во Гантон, Лос Сантос, чиј споственик е мајката на Карл Беверли. После смртта на Беверли, куќата станува сопственост на Свит, но откако доаѓа Карл, таа претставува негово живеалиште. Карл е второ дете на Беверли, после Свит, помлади од него се сестра му Кендл и помладиот брат Брајан.[1]

Улога[уреди | уреди извор]

Пролог[уреди | уреди извор]

По смртта на неговиот помлад брат Брајан, Карл избегал од притисоците на уличниот гангстески живот, и се преселил во Либерти Сити каде што работел со Џои Леоне во бизнисот со крадење автомобили.[2] Во „The Introduction“ - кратко видео кое беше издадено со официјалниот саундтрак на играта, тој е виден ограбувајќи еден човек и крадејќи еден автомобил на улица.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. CJ: "Looks like baseheads have took over the spot. Let's go home." / Sweet: "This is home, man. Get these fuckers out of Mom's house! You was born in there. Damn!" (Opening cut scene of "Home Coming", Grand Theft Auto: San Andreas.)
  2. 2,0 2,1 {{{1}}}, [[#CITEREF{{{1}}}|The Introduction]]