3133 Сендај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сендај
Откривање
ОткривачАвгуст Копф
Откриено воНајделберг
Откриено4 октомври 1907
Ознаки
MPC ознака3133
Наречена по
Сендај
A907 TC
Орбитални особености
Епоха 14 мај 2008
Апхел2,5308789
Перихел1,8307851
Занесување0,1605107
1176,3370009
83,87236
Наклон6,56466
37,23897
358,42014
Физички особености
13.2

3133 Сендај (A907 TC) — астероид главниот појас откриен на 4 октомври 1907 г. од Август Копф во Хајфелберг.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]