Прејди на содржината

2159 Кукамеки

Од Википедија — слободната енциклопедија

2159 Кукамекиастероид од главниот појас откриен 1941 година од страна на Лиси Отерма.

2159 Кукамеки
Откривање
ОткривачЛиси Отерма *[1]
Откриено1941 *[2]
Орбитални особености
Афел2.5823828 *[3]
Перихел2.3802708 *[4]
2.4813268 *[5]
Занесеност0.0407266 *[6]
3.91 y *[7]
Наклон3.27328 *[8]
351.28376 *[9]
Физички особености
Површинска темп. најм сред најг
Келвин
Целзиус
12.07

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]