Штањел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штањел
Štanjel
Поглед на Штањел
Штањел is located in Slovenia
Штањел
Штањел
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′23.87″N 13°50′38.46″E / 45.8232972° СГШ; 13.8440167° ИГД / 45.8232972; 13.8440167
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКомен
Површина
 • Вкупна3,75 км2 (1,45 ми2)
Надм. вис.&10000000000000312100000312,1 м
Население (2020)
 • Вкупно357
 • Густина95/км2 (250/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6222

Штањел (словенечки: Štanjel) — населба во Општина Комен во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.