Прејди на содржината

Лисјаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лисјаки
Лисјаки
Поглед на Лисјаки
Лисјаки is located in Slovenia
Лисјаки
Лисјаки
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′25.76″N 13°49′36.47″E / 45.8404889° СГШ; 13.8267972° ИГД / 45.8404889; 13.8267972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКомен
Површина
 • Вкупна0,49 км2 (0,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000146900000146,9 м
Население (2020)
 • Вкупно30
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5295

Лисјаки (словенечки: Lisjaki) — населба во Општина Комен во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.