Прејди на содржината

Брје кај Комен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брје кај Комен
Brje pri Komnu
Брје кај Комен is located in Slovenia
Брје кај Комен
Брје кај Комен
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′4.59″N 13°43′2.97″E / 45.7846083° СГШ; 13.7174917° ИГД / 45.7846083; 13.7174917
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКомен
Површина
 • Вкупна2,04 км2 (0,79 ми2)
Надм. вис.&10000000000000184400000184,4 м
Население (2020)
 • Вкупно107
 • Густина52/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6223

Брје кај Комен (словенечки: Brje pri Komnu) — населба во Општина Комен во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.