Прејди на содржината

Кобдиљ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кобдиљ
Kobdilj
Поглед на Кобдиљ
Кобдиљ is located in Slovenia
Кобдиљ
Кобдиљ
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′57.6″N 13°51′7.26″E / 45.816000° СГШ; 13.8520167° ИГД / 45.816000; 13.8520167
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКомен
Површина
 • Вкупна5,82 км2 (2,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000276300000276,3 м
Население (2020)
 • Вкупно185
 • Густина32/км2 (82/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6222

Кобдиљ (словенечки: Kobdilj) — населба во Општина Комен во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.