Прејди на содржината

Пресерје кај Комен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пресерје кај Комен
Preserje pri Komnu
Поглед на Пресерје кај Комен
Пресерје кај Комен is located in Slovenia
Пресерје кај Комен
Пресерје кај Комен
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′5.58″N 13°43′46.52″E / 45.8182167° СГШ; 13.7295889° ИГД / 45.8182167; 13.7295889
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКомен
Површина
 • Вкупна0,80 км2 (0,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000268399999268,4 м
Население (2020)
 • Вкупно54
 • Густина68/км2 (170/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6223

Пресерје кај Комен (словенечки: Preserje pri Komnu) — населба во Општина Комен во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.