Прејди на содржината

Мали Дол (Комен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мали Дол
Mali Dol
Мали Дол is located in Slovenia
Мали Дол
Мали Дол
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′35.74″N 13°46′18.28″E / 45.8265944° СГШ; 13.7717444° ИГД / 45.8265944; 13.7717444
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКомен
Површина
 • Вкупна1,59 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000233300000233,3 м
Население (2020)
 • Вкупно38
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6223

Мали Дол (словенечки: Mali Dol) — населба во Општина Комен во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.