Прејди на содржината

Вале (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вале
Vale
Вале is located in Slovenia
Вале
Вале
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′52.8″N 13°40′15.1″E / 45.814667° СГШ; 13.670861° ИГД / 45.814667; 13.670861
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКомен
Површина
 • Вкупна3,4 км2 (1,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000136300000136,3 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина3,2/км2 (8,4/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6223

Вале (словенечки: Vale) — населба во Општина Комен во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.