Прејди на содржината

Габровица кај Комен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габровица кај Комен
Gabrovica pri Komnu
Поглед на Габровица кај Комен
Габровица кај Комен is located in Slovenia
Габровица кај Комен
Габровица кај Комен
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′23.81″N 13°46′47.18″E / 45.8066139° СГШ; 13.7797722° ИГД / 45.8066139; 13.7797722
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКомен
Површина
 • Вкупна1,8 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000278199999278,2 м
Население (2020)
 • Вкупно130
 • Густина72/км2 (190/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6223

Габровица кај Комен (словенечки: Gabrovica pri Komnu) — населба во Општина Комен во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.