Прејди на содржината

Заграјец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заграјец
Zagrajec
Заграјец is located in Slovenia
Заграјец
Заграјец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′5.28″N 13°41′53.95″E / 45.8181333° СГШ; 13.6983194° ИГД / 45.8181333; 13.6983194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКомен
Површина
 • Вкупна1,71 км2 (0,66 ми2)
Надм. вис.&10000000000000310000000310 м
Население (2020)
 • Вкупно26
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6223

Заграјец (словенечки: Zagrajec) — населба во Општина Комен во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.