Прејди на содржината

Чеховини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чеховини
Čehovini
Поглед на Чеховини
Чеховини is located in Slovenia
Чеховини
Чеховини
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′43.53″N 13°53′4.28″E / 45.8120917° СГШ; 13.8845222° ИГД / 45.8120917; 13.8845222
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКомен
Површина
 • Вкупна0,81 км2 (0,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000166099999166,1 м
Население (2020)
 • Вкупно70
 • Густина86/км2 (220/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6222

Чеховини (словенечки: Čehovini) — населба во Општина Комен во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.