Прејди на содржината

Кодрети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кодрети
Kodreti
Поглед на Кодрети
Кодрети is located in Slovenia
Кодрети
Кодрети
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′1.17″N 13°53′18.75″E / 45.8169917° СГШ; 13.8885417° ИГД / 45.8169917; 13.8885417
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКомен
Површина
 • Вкупна1,04 км2 (0,40 ми2)
Надм. вис.&10000000000000165900000165,9 м
Население (2020)
 • Вкупно39
 • Густина38/км2 (97/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6222

Кодрети (словенечки: Kodreti) — населба во Општина Комен во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.