Прејди на содржината

Комен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Комен
Komen
Поглед на Комен
Грб на Комен
Комен is located in Slovenia
Комен
Комен
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′57.34″N 13°45′2.68″E / 45.8159278° СГШ; 13.7507444° ИГД / 45.8159278; 13.7507444
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКомен
Површина
 • Вкупна6,7 км2 (2,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000273100000273,1 м
Население (2020)
 • Вкупно616
 • Густина92/км2 (240/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6223

Комен (словенечки: Komen) — населба во Општина Комен во западна Словенија. Селото е центар на општината Комен. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.

Етимологија

[уреди | уреди извор]

Комен за првпат бил забележан во пишаните извори во 1247 година како Коминум (и како Кумин во 1255 година, де Кумино во 1269 година и Комеин во 1526 година). Името веројатно потекнува од словенската именка *komъ „рид, планина, височина“. Изведувањето од именката комин „шпорет, оџак“ е малку веројатно од акцентски причини.[1] Италијанското име, кое потекнува од словенечкото име, е забележано како Комен во постарите извори[2] и Комено во поновите извори.[3]

Историја

[уреди | уреди извор]

Во средниот век, прво бил дел од Војводството Фриули, а во 13 век бил вклучен во Грофовијата Горица. Комен првпат бил споменат во документ од 1247 година. Во 1500 година, целиот регион потпаднал под хабсбуршка доминација и бил вклучен во Грофовијата Горица и Градишка до 1918 година. За време на Првата светска војна, западните делови на општината биле уништени од битките на Соча. По завршувањето на војната во ноември 1918 година, областа била окупирана од италијанските трупи и припоена кон Италија со Договорот од Рапало во 1920 година. На 15 февруари 1944 година, селото Комен било запалено од нацистичките германски трупи како одмазда за партизанскиот отпор во областа; преживеаните жители биле насилно преселени во Баварија, од каде се вратиле дури по крајот на Втората светска војна. Во 1947 година станал дел од Југославија, а во 1991 година од независна Словенија.

  1. Snoj, Marko (2009). Etimološki slovar slovenskih zemljepisnih imen. Ljubljana: Modrijan. p. 197.
  2. Spezialortsrepertorium der österreichischen Länder. Bearbeitet auf Grund der Ergebnisse der Volkszählung vom 31. Dezember 1910, vol. 7: Österreichisch-Illyrisches Küstenland. Vienna: K. k. Hof- und Staatsdruckerei. 1918. p. 20.
  3. Atlante stradale d'Italia. Nord. Milan: Touring Club Italiano. 2004. p. 20.