Прејди на содржината

Цољава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цољава
Coljava
Поглед на Цољава
Цољава is located in Slovenia
Цољава
Цољава
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′9.36″N 13°46′59.08″E / 45.8026000° СГШ; 13.7830778° ИГД / 45.8026000; 13.7830778
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКомен
Површина
 • Вкупна4,4 км2 (1,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000263100000263,1 м
Население (2020)
 • Вкупно58
 • Густина13/км2 (34/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6223

Цољава (словенечки: Coljava) — населба во Општина Комен во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.