Прејди на содржината

Рубије

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рубије
Rubije
Поглед на Рубије
Рубије is located in Slovenia
Рубије
Рубије
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′9.96″N 13°44′38.35″E / 45.8361000° СГШ; 13.7439861° ИГД / 45.8361000; 13.7439861
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКомен
Површина
 • Вкупна1,91 км2 (0,74 ми2)
Надм. вис.&10000000000000314600000314,6 м
Население (2020)
 • Вкупно35
 • Густина18/км2 (47/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6223

Рубије (словенечки: Rubije) — населба во Општина Комен во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.