Прејди на содржината

Горјанско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горјанско
Gorjansko
Поглед на Горјанско
Горјанско is located in Slovenia
Горјанско
Горјанско
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′4.47″N 13°42′59.28″E / 45.8012417° СГШ; 13.7164667° ИГД / 45.8012417; 13.7164667
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКомен
Површина
 • Вкупна10,41 км2 (4,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000198000000198 м
Население (2020)
 • Вкупно276
 • Густина27/км2 (69/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6223

Горјанско (словенечки: Gorjansko) — населба во Општина Комен во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.