Шангај мастерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шангај мастерс
Информации за турнирот
ТурнејаАТП Тур
Основан2009; пред 12 години (2009)
Изданија10 (2018)
МестоШангај, Кина
ОдржувалиштеЌиџунг арена
КатегоријаАТП Мастерс 1000
Подлогатврда подлога – на отворено
Жреб58п / 28кв / 24дв
Награден фондUS$$8,322,885 (2019)
Веб-сајтshanghairolexmasters
Моментални победници (2018)
Мажи поединечноСрбија Новак Ѓоковиќ
Машкиs двојкиПолска Лукаш Кубот
Бразил Марсело Мело

Шангај АТП мастерс 1000 – професионален тениски турнир од серијата АТП Мастерс, кој се игра на отворени терени со тврда подлога. Тој е единстениот мастерс турнир кој се игра вон Европа и Северна Америка.[1] Се одржува секоја година во октомври на Ќиџунг арената во Шангај, во Кина.

Новак Ѓоковиќ е рекордер по бројот на освоени титули во поединечна конкуренција со четири освоени турнири.

Бодови и парична награда[уреди | уреди извор]

П Ф ПФ ЧФ Кв Кв2 Кв1
Поединечно Бодови 1000 600 360 180 90 45 10 25 14 0
Парична награда 616.500$ 302.000$ 151.800$ 77.750$ 40.330$ 21.000$ 11.000$ - 2.650$ 1.350$
Парови Бодови 1000 600 360 180 0 - - - - -
Новчана награда 252.550$ 105.100$ 44.750$ 19.450$ 8.800$ 4.000$ - - - -

Победници на турнирот[уреди | уреди извор]

Поединечно[уреди | уреди извор]

Година Шампион Финалист Резултат во финалето
2009  Русија Николај Давиденко  Шпанија Рафаел Надал 7:6(3), 6:3
2010  Обединето Кралство Енди Мари  Швајцарија Роџер Федерер 6:3, 6:2
2011  Обединето Кралство Енди Мари  Шпанија Давид Ферер 7:5, 6:4
2012  Србија Новак Ѓоковиќ  Обединето Кралство Енди Мари 5:7, 7:6(11), 6:3
2013  Србија Новак Ѓоковиќ  Аргентина Хуан Мартин дел Потро 6:1, 3:6, 7:6(3)
2014  Швајцарија Роџер Федерер  Франција Жил Симон 7:6(6), 7:6(2)
2015  Србија Новак Ѓоковиќ  Франција Жо-Вилфрид Цонга 6:2, 6:4
2016  Обединето Кралство Енди Мари  Шпанија Роберто Баутиста Агут 7:6(1), 6:1
2017  Швајцарија Роџер Федерер  Шпанија Рафаел Надал 6:4, 6:3
2018  Србија Новак Ѓоковиќ  Хрватска Борна Ќориќ 6:3, 6:4

Парови[уреди | уреди извор]

Година Шампиони Финалисти Резултат во финалето
2009  Франција Жо Вилфрид Цонга
 Франција Жилиен Бенето
 Полска Марќин Матковски
 Полска Маријуш Фирстенберг
6:2, 6:4
2010  Австрија Јирген Мелцер
 Индија Леандер Паес
 Полска Маријуш Фирстенберг
 Полска Марќин Матковски
7:5, 4:6, [10:5]
2011  Канада Даниел Нестор
 Белорусија Макс Мирни
 Србија Ненад Зимоњиќ
 Франција Микаел Љодра
3:6, 6:1, [12:10]
2012  Индија Леандер Паес
 Чешка Радек Штјепанек
 Индија Махеш Бупати
 Индија Рохан Бопана
6:7(7), 6:3, [10:5]
2013  Хрватска Иван Додиг
 Бразил Марсело Мело
 Шпанија Давид Мареро
 Шпанија Фернандо Вердаско
7:6(2), 6:7(6), [10:2]
2014  САД Боб Брајан
 САД Мајк Брајан
 Франција Жилиен Бенето
 Франција Едуар Роже-Васлен
6:3, 7:6(3)
2015  ЈАР Равен Класен
 Бразил Марсело Мело
 Италија Симоне Болели
 Италија Фабио Фоњини
6:3, 6:3
2016  САД Џон Изнер
 САД Џек Сок
 Финска Хенри Континен
 Австралија Џон Пирс
6:4, 6:4
2017  Финска Хенри Континен
 Австралија Џон Пирс
 Полска Лукаш Кубот
 Бразил Марсело Мело
6:4, 6:2
2018  Полска Лукаш Кубот
 Бразил Марсело Мело
 Обединето Кралство Џејми Мари
 Бразил Бруно Соарес
6:4, 6:2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Shanghai Wins ATP Award, Announces Title Sponsorship“. ATP World Tour. ATP Tour, Inc. Посетено на 14 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]