Човек од челик (саундтрак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Човек од челик
Man of Steel“
Саундтрак од Ханс Цимер
Издаденјуни 11 2013 (2013-06-11)
СнименEastwood Scoring Stage[1]
ЖанрСаундтрак
Траење87:49 (standard edition)
118:18 (deluxe edition)[2]
Издавачка куќаWaterTower
ПродуцентХанс Цимер, Стефан Липсон, Питер Ашер
Ханс Цимер — Хронологија
Rush
(2013)
Човек од челик
(2013)
Осамениот ренџер
(2013)

Човек од челик (англиски: Man of Steel ) — албум издаден за истоимениот филм од страна на Ханс Цимер. Саундтракот бил објавен на 11 јуни 2013 година преку WaterTower Music. Ексклузивното издание на албумот содржи шест бонус песни, со наслов „Are You Listening, Clark?“, „General Zod“, „You Led Us Here“, „This Is Madness!“, „Earth“ и „Arcade[3].

Ханс Цимер првично ги негирал популарните гласини дека тој ќе ја композира музиката во филмот[4]. Сепак, во јуни 2012 година се потврдило дека всушност Цимер ќе е композиторот на музиката во филмот[5]. За целосно да се разликува „Човек од челик“ од претходните филмови, не бил употребен иконскиот „Марш на Супермен“ од Џон Вилијамс[6][7]. Тонскиот запис (саундтрак) на Ханс Цимер за „Човек од челик“ бил пуштена во јавноста на 11 јуни 2013 година. Неофицијален исечок од филмската музика од третите рекламни инсерти (од филмот), наречен „Идеал на надежта“, се потврдило дека е скратена верзија од песната „What Are You Going to Do When You Are Not Saving the World?” („Што ќе правиш кога нема да го спасуваш светот ?“)[8], издадена на 19 април 2013 година[9]. При крајот на април 2013 година била откриена официјалната плоча која е на дво-страно издание[10].

Популарниот прием на албумот бил позитивен и албумот се искачил на #4 на iTunes во текот на првата недела од неговото пуштање. Меѓутоа, критичкиот прием за резултатот бил поларизиран[11] . Саундтракот се искачил на број 9 на Билборд 200 со продадени 32.000 копии.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Стандардно издание[уреди | уреди извор]

Диск 1 – Flight
Бр. Наслов Траење
1. „Look to the Stars“   2:58
2. „Oil Rig“   1:45
3. „Sent Here for a Reason“   3:46
4. „DNA“   3:34
5. „Goodbye My Son“   2:01
6. „If You Love These People“   3:22
7. „Krypton's Last“   1:58
8. „Terraforming“   9:49
9. „Tornado“   2:53
10. „You Die or I Do“   3:13
11. „Launch“   2:36
12. „Ignition“   1:19
13. „I Will Find Him“   2:57
14. „This Is Clark Kent“   3:47
15. „I Have So Many Questions“   3:47
16. „Flight“   4:18
17. „What Are You Going to Do When You Are Not Saving the World?“   5:27
Вк. траење:
87:49

Луксузно издание[уреди | уреди извор]

 • На дигиталната верзија на делуксното издание, песната „What Are You Going to Do When You Are Not Saving the World?“ е прикажана како прва песна на вториот диск, наместо последната песна на првиот диск.
Диск 1 – Flight
Бр. Наслов Траење
1. „Look to the Stars“   2:58
2. „Oil Rig“   1:45
3. „Sent Here for a Reason“   3:46
4. „DNA“   3:34
5. „Goodbye My Son“   2:01
6. „If You Love These People“   3:22
7. „Krypton's Last“   1:58
8. „Terraforming“   9:49
9. „Tornado“   2:53
10. „You Die or I Do“   3:13
11. „Launch“   2:36
12. „Ignition“   1:19
13. „I Will Find Him“   2:57
14. „This Is Clark Kent“   3:47
15. „I Have So Many Questions“   3:47
16. „Flight“   4:18
17. „What Are You Going to Do When You Are Not Saving the World?“   5:27
Диск 2 – Experiments from the Fortress of Solitude
Бр. НасловМузика Траење
1. „Man of Steel“ (Hans' Original Sketchbook)Hans Zimmer 28:16
2. „Are You Listening, Clark?“  Zimmer 2:48
3. „General Zod“  Zimmer, Junkie XL 7:21
4. „You Led Us Here“  Zimmer 2:59
5. „This Is Madness!“  Zimmer, Junkie XL 3:48
6. „Earth“  Zimmer 6:11
7. „Arcade“  Zimmer, Junkie XL 7:25
Музиката се појавува во филмот и не е вклучена во саундтракот
# Title Performer(s)
1 "Ring of Fire" Allison Crowe
2 "Seasons" Крис Корнел
3 "The Long Walk" Марко Белтрами,

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Rome, Emily (January 18, 2015). "'Man of Steel' soundtrack: New tech simulates surround sound through headphones". Entertainment Weekly. Time Inc. Посетено на April 9, 2015.
 2. "Man of Steel Soundtrack". Hans Zimmer. Посетено на June 10, 2013.
 3. ASIN B00C2U6EUG, Man of Steel: Original Motion Picture Soundtrack
 4. "Hans Zimmer Debunks SUPERMAN Rumor". Collider. Посетено на December 17, 2011.
 5. Eisenberg, Eric. "Man Of Steel To Feature The Music Of Hans Zimmer". cinemablend.com. Посетено на June 18, 2012.
 6. "MAN OF STEEL Won't Include John Williams' SUPERMAN Score". Geektyrant.com. August 13, 2012. Посетено на June 3, 2013.
 7. ""Man of Steel" Won't Use John Williams' "Superman" Music". Worstpreviews.com. Посетено на June 3, 2013.
 8. "WaterTower Music".
 9. "Hans Zimmer's 'Man of Steel' Trailer Song Available To Stream In Full: "An Ideal of Hope"". Flicks and Bits. Архивирано од изворникот на April 23, 2013. Посетено на April 24, 2013.
 10. "Man of Steel Two-Disc Soundtrack Featuring Original Music by Hans Zimmer Set for Release June 11th". fortmilltimes.com. April 30, 2013. Архивирано од изворникот на May 6, 2013. Посетено на April 30, 2013.
 11. Keith Caulfield, Billboard. "'Man of Steel' Soundtrack Heading for Top 10 on Billboard 200". The Hollywood Reporter.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]