Невозможна мисија 2 (саундтрак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Невозможна мисија 2
Mission: Impossible II“
филм од Ханс Цимер
Издаден13 јуни 2000[1]
Жанркасика, поп, Хеви метал, електроника
Траење45:50
Издавачка куќаHollywood
ПродуцентХанс Цимер
Ханс Цимер — Хронологија
Патот до Ел Дорадо
(2000)
Невозможна мисија 2
(2000)
Перл Харбор
(2001)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички[2]
Filmtracks.com 2/5 ѕвездички[3]
Soundtrack.net 2.5/5 ѕвездички[4]

Невозможна мисија 2 (англиски: Mission: Impossible II) — албум издаден за истоимениот филм од страна на Ханс Цимер. Саундтракот бил објавен на 13 јуни 2000 година. Лиза Џерард се појавила како вокалист во неколку песни. Ова била втора соработка помеѓу Ханс Цимер и Лиза Џерард, по Гладијатор.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. "Hijack" (4:09)
 2. "Iko Iko" - Зап Мама (3:23)
 3. "Seville" (со Лиза Џерард) (4:32)
 4. "Nyah" (со Хитор Переира) (2:20)
 5. "Mission: Impossible Theme" (Лало Шифрин) (0:39)
 6. "The Heist" (2:22)
 7. "Ambrose" (2:37)
 8. "Bio-Techno" (1:42)
 9. "Injection" (со Лиза Џерард) (4:49)
 10. "Bare Island" (5:30)
 11. "Chimera" (1:42)
 12. "The Bait" (1:00)
 13. "Mano a Mano" (со Лиза Џерард) (4:22)
 14. "Mission: Accomplished" (1:44)
 15. "Nyah and Ethan" (5:05)

Соработници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Mission Impossible 2: Music From The Motion Picture Score (2000 Film)“. Amazon.com. Посетено на March 8, 2014.
 2. Phares, Heather. „Mission Impossible 2 (Original Score) : AllMusic“. Allmusic. Посетено на February 4, 2013.
 3. „Filmtracks: Mission: Impossible 2 (Hans Zimmer)“. Filmtracks.com. November 10, 2007. Посетено на February 4, 2013.
 4. Goldwasser, Dan (June 18, 2000). „Mission: Impossible 2 - Original Score (2000) Review“. Soundtrack.net. Посетено на August 6, 2015.