Денкерк (саундтрак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Денкерк
Dunkirk“
Саундтрак од Ханс Цимер
Издаденсептември 7 2017 (2017-21-07)[1]
СнименWaterTower Music[1]
ЖанрСаундтрак
Траење59:46
ПродуцентХанс Цимер
Ханс Цимер — Хронологија
The Boss Baby
(2017)
Денкерк
(2017)
Блејд ранер 2049
(2017)

Денкерк (англиски: Dunkirk ) — албум издаден за истоимениот филм од страна на Ханс Цимер. Саундтракот бил објавен на 21 јули 2017 година преку WaterTower Music.

Ханс Цимер започнал да работи на саундтракот до 2016 година[2]. За интензитетот, сценариото било напишано за да се приспособи на аудитивната илузија на тонот на Шепард, кој претходно бил истражуван во филмот на Кристофер Нолан од 2006 година „Престиж“. Ова било поврзано со звукот на сопствениот џебен часовник на Нолан, кој тој го снимил и го испратил до Цимер за да се синтетизира[3][4]. Дополнителна музика била обезбедена од Лорн Балф, Ендру Кавчински, Стив Мазаро и Бенџамин Валфиш.[5][6]

Nimrod“ од енигма варијациите на Едвард Елгар е дел од албумот[7][8], која била забавена до шест отчукувања во минута со додаден бас за да се избегне сентименталниот звук. Инструментацијата вклучува двоен бас и четиринаесет виолини. Цимер решил да не ги гледа суровите снимки од филмот при составувањето на композициите. Музиката била снимена во AIR Lyndhurst Hall во Лондон со Џеф Фостер како миксер[9][10]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Денкерк
Бр. НасловТекстКомпозитор(и) Траење
1. „The Mole“   Ханс Цимер 05:36
2. „We Need Our Army Back“   Ханс Цимер 06:28
3. „Shivering Soldier“   Ханс Цимер 02:52
4. „Supermarine“   Zimmer 08:03
5. „The Tide“   Ханс Цимер 03:49
6. „Regimental Brothers“   
 • Ханс Цимер
 • Лорн Балф[6]
05:04
7. „Impulse“   Ханс Цимер 02:37
8. „Home“   
 • Zimmer
 • Benjamin Wallfisch[6]
06:02
9. „The Oil“   Ханс Цимер 06:11
10. „Variation 15 (Dunkirk)“   
 • Wallfisch
 • Едвард Елгар[11]
05:52
11. „End Titles“   
 • Wallfisch
 • Elgar
 • Balfe
 • Ханс Цимер[11]
07:13
Вк. траење:
59:46

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „WaterTower Music to Release Soundtrack for Christopher Nolan's 'Dunkirk'. Film Music Reporter. 17 June 2017. Архивирано од изворникот на 18 June 2017.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
 2. Hall, Jacob (8 January 2016). „Hans Zimmer Scoring 'Dunkirk': Composer Will Bring the "Braaaahhhm!" to Christopher Nolan's WWII Film“. /Film. Архивирано од изворникот на 8 January 2016. 
 3. Guerrasio, Jason (11 July 2017). „Christopher Nolan explains the biggest challenges in making his latest movie 'Dunkirk' into an 'intimate epic'. Business Insider. Архивирано од изворникот на 12 July 2017.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
 4. 'Harry Styles can act!' – First reactions in for Christopher Nolan's war epic Dunkirk“. The Daily Telegraph. 11 July 2017. Архивирано од изворникот на 12 July 2017.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
 5. Nordine, Michael (21 July 2017). 'Dunkirk' Soundtrack: Stream Hans Zimmer's Most Intense Christopher Nolan Score Yet — Listen“. IndieWire. Архивирано од изворникот на 23 July 2017.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
 6. 6,0 6,1 6,2 Ryzik, Melena (26 July 2017). „Ticking Watch. Boat Engine. Slowness. The Secrets of the ‘Dunkirk’ Score.“. The New York Times. Архивирано од изворникот на 27 July 2017.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
 7. Lane, Anthony (31 јули 2017 г). Christopher Nolan's Wartime Epic. „The New Yorker. http://www.newyorker.com/magazine/2017/07/31/christopher-nolans-wartime-epic. 
 8. Burr, Ty (20 July 2017). 'Dunkirk' is a towering achievement, made with craft, sinew, and honesty“. The Boston Globe. Архивирано од изворникот на 24 July 2017.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
 9. Mottram, James. The Making of Dunkirk. Insight Editions. стр. 59–135. ISBN 978-1683831075. 
 10. „Previous Clients / Film“. Associated Independent Recording. Архивирано од изворникот на 3 August 2017.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
 11. 11,0 11,1 „Dunkirk (Original Motion Picture Soundtrack) on iTunes“. Apple Music. 21 July 2017. Архивирано од изворникот на 3 August 2017.  Unknown parameter |df= ignored (помош)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]