Блејд ранер 2049 (саундтрак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Блејд ранер 2049
Blade Runner 2049“
Саундтрак од Ханс Цимер
Издаденмај 10 2017 (2017-05-10)
СнименEpic Records
ЖанрСаундтрак
Траење93:22
ПродуцентХанс Цимер
Ханс Цимер — Хронологија
Денкерк
(2017)
Блејд ранер 2049
(2017)
-

Блејд ранер 2049 (англиски: Blade Runner 2049 ) — албум издаден за Блејд ранер 2049 од страна на Ханс Цимер. Саундтракот бил објавен на 5 октомври 2017 година преку Epic Records.[1].

Првично, филмскиот режисер Дени Вилнев го назначил Јохан Јохансон, кој се обидел музиката да остане во близина на оригиналот на претходникот на Вангелис, но потоа ја повратил својата одлука. Заедно со Цимер работел и Бенџамин Валфиш кои заедно работеле и за музиката на филмовите Денкерк и Скриени фигури. Исто така, во албумот се појавуваат и неколку песни од Френк Синатра и Елвис Присли[2].

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. "2049" (3:37)
 2. "Sapper's Tree" (1:36)
 3. "Flight to LAPD" (1:47)
 4. "Summer Wind" – Френк Синатра (2:54)
 5. "Rain" (2:26)
 6. "Wallace" (5:23)
 7. "Memory" (2:32)
 8. "Mesa" (3:10)
 9. "Orphanage" (1:13)
 10. "Furnace" (3:41)
 11. "Someone Lived This" (3:13)
 12. "Joi" (3:51)
 13. "Pilot" (2:17)
 14. "Suspicious Minds" – Елвис Присли (4:22)
 15. "Can't Help Falling in Love" – Елвис Присли (3:02)
 16. "One For My Baby (And One More For the Road)" – Френк Синатра (4:24)
 17. "Hijack" (5:32)
 18. "That's Why We Believe" (3:36)
 19. "Her Eyes Were Green" (6:17)
 20. "Sea Wall" (9:52)
 21. "All the Best Memories Are Hers" (3:22)
 22. "Tears In the Rain" (2:10)
 23. "Blade Runner" (10:05)
 24. "Almost Human" – Lauren Daigle (3:22)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. (англиски) Blade Runner 2049 Hans-Zimmer.com, geraadpleegd op 6 oktober 2017.
 2. (англиски) 'Blade Runner 2049' Soundtrack Features Hans Zimmer, Elvis Presley Rollingstone.com, geraadpleegd op 6 oktober 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]