Спирит: Ждребецот од Симарон (саундтрак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Спирит: Ждребецот од Симарон“
Податотека:Bryanadamsspirit.gif
саундтрак од Брајан Адамс
Ханс Цимер
Издаден4 мај 2002 година
Жанрфимска музика
рок музика
Траење59:55
Издавачка куќаA&M Records
Продуцент
Брајан Адамс
Ханс Цимер — Хронологија
Ханибал
(2001)
Спирит
(2002)
Matchstick Men
(2002)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички [1]
Melodic.net 5/5 ѕвездички [2]

Спирит: Ждребецот од Симарон (англиски: Spirit: Stallion of the Cimarron ) — албум издаден за истоимениот анимиран филм од страна на Ханс Цимер и Брајан Адамс. Саундтракот бил објавен на 4 мај 2002 година.

Список на песни[3][уреди | уреди извор]

Бр. НасловТекстописци Траење
1. Here I Am“  Брајан Адамс, Gretchen Peters, Ханс Цимер 4:44
2. „I Will Always Return“  Адамс, Роберт Џон Ланг, Цимер 3:59
3. „You Can't Take Me“  Адамс, Ланг, Гавин Гринвеј 2:56
4. „Get Off My Back (Super Trouper)“  Адамс, Бени Андерсон, Бјорн Улвеус, Елиот Кенеди 2:50
5. „Brothers Under the Sun“  Адамс, Петерс, Стив Јаблонски 3:57
6. „Don't Let Go“ (со Сара Маклахлан)Адамс, Ланд, Петерс, Гринвеј 4:02
7. „This Is Where I Belong“  Адамс, Ланг, Цимер 2:21
8. „Here I Am“  Адамс, Петерс, Цимер 4:32
9. „Sound the Bugle“  Гринвеј, Тревор Хорн 3:54
10. „Run Free“  Цимер 6:21
11. „Homeland“  Цимер 3:41
12. „Rain“  Цимер 2:50
13. „The Long Road Back“  Цимер 7:11
14. „Nothing I've Ever Known“  Адамс, Гринвеј, Цимер 3:52
15. „I Will Always Return (Finale)“  Адамс, Ланг, Цимер 2:46

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Allmusic review by Heather Phares. Посетено на October 28, 2010.
  2. Roth, Kaj. „Bryan Adams - Spirit/Stallion of the cimarron“. Melodic.net. Посетено на 2011-05-10.
  3. Hans Zimmer - Spirit: Stallion of the Cimarron