Ханибал (саундтрак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Ханибал“
саундтрак од Ханс Цимер
Издаден2001 година
Жанрфимска музика
Продуцент
Ханс Цимер — Хронологија
Перл Харбор
(2001)
Ханибал
(2001)
Спирит
(2002)

Ханибал (англиски: Hannibal ) — албум издаден за истоимениот филм од страна на Ханс Цимер. Саундтракот бил објавен во 2001 година.

Режисерот на филмот, Ридли Скот, со композиторот Ханс Цимер работел за време на пост-продукција на филмот. Цимер во филмот користел симфониски оркестар за операта.

Список на песни[1][уреди | уреди извор]

 1. Dear Clarice (6:02) - Ханс Цимер
 2. Aria Da Capo (1:48) - Јохан Себастијан Бах
 3. The Capponi Library (1:14) - Ханс Цимер
 4. Gourmet Valse Tartare (6:50) - Клаус Баделт
 5. Avarice (3:54) - Ханс Цимер
 6. For A Small Stipend (0:55) - Ханс Цимер
 7. Firenze Di Notte (3:09) - Мартин Тилман
 8. Virtue (4:37) - Ханс Цимер
 9. Let My Home Be My Gallows (10:00) - Ханс Цимер
 10. The Burning Heart (4:24) - Ханс Цимер
 11. To Every Captive Soul (6:55) - Ханс Цимер
 12. Vide Cor Meum (4:20)

Наводи[уреди | уреди извор]