Дени Вилнев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дени Вилнев
Вилнев на Канскиот филмски фестивал во 2015 година
Роден(а)3 октомври 1967(1967-10-03)(56 г.)
Квебек, Канада
ЗанимањеФилмски режисер, сценарист
СопружникТања Лапонт

Дени Вилнев (француски: [dəni vilnœv]; роден на 3 октомври 1967 г.) — канадски филмски режисер и сценарист.

Тој е трикратен добитник на Наградата Џини за најдобар режисер за филмовите Вител во 2001 година, Политехника во 2010 година[1] и Пожар во 2011 година.[2] Сите три Филмови исто така ја добиле наградата Џини за најдобар филм. Филмот Пожар бил номиниран за Оскар за најдобар странски филм. Меѓународно, тој е најмногу познат по трилер филмовите Затвореници (2013) и Сикарио (2015), како и критички пофалениот научно-фантастичен филм Пристигнување (2016).

Филмографија[уреди | уреди извор]

Режисер
Год. Филм Тип
1988 La Course Destination Monde Документарен филм
1994 REW-FFWD Краткометражен филм
1996 Вселена Долгометражен филм
1998 32 август на Земјата Долгометражен филм
2000 Вител Долгометражен филм
2008 Следен кат Краткометражен филм
2009 Политехника Долгометражен филм
2010 Пожар Долгометражен филм
2013 Затвореници Долгометражен филм
2014 Непријател Долгометражен филм
2015 Сикарио Долгометражен филм
2016 Пристигнување Долгометражен филм
2017 Истребувач 2049[3] Долгометражен филм

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Polytechnique sweeps Genie Awards". Toronto Star, 12 април 2010.
  2. "Villeneuve’s Incendies wins eight Genies, including best picture". The Globe and Mail, 10 март 2011.
  3. „Harrison Ford to Return for 'Blade Runner' Sequel Directed by Denis Villeneuve“ (Online article). Variety.com. Variety. Посетено на February 27, 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]