Чејмберс (округ во Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Округ Чејмберс
Chambers
LaFayetteAlabama4.JPG
Chambers County courthouse in Lafayette, Alabama
Чејмберс на карта на Алабама
Местоположба во рамките на Алабама
Алабама на карта на САД
Местоположба на Алабама
во рамките на САД
Основан 18 декември, 1832
Админ. центар Лафает
Најголем град Валеј
Површина
 - Вкупна
 - Земја
 - Вода
}}
-
Население
 - (2010)
 - Густина

Чејмберс (англиски: Chambers County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[1][2] Главен град на округот е градот Пратвил. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 34,215 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот зафаќа површина од 1,562 km2, од кои 1,547 km² се копно, а останатите 15 км² вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија[уреди | уреди извор]

Chambers County, Alabama
Година Нас. ±%
1820 —    
1830 —    
1840 17.333 —    
1850 23.960 +38.2%
1860 23.214 −3.1%
1870 17.562 −24.3%
1880 23.440 +33.5%
1890 26.319 +12.3%
1900 32.554 +23.7%
1910 36.056 +10.8%
1920 41.201 +14.3%
1930 39.313 −4.6%
1940 42.146 +7.2%
1950 39.528 −6.2%
1960 37.828 −4.3%
1970 36.356 −3.9%
1980 39.191 +7.8%
1990 36.876 −5.9%
2000 36.583 −0.8%
2010 34.215 −6.5%
Sources: „American FactFinder“. United States Census Bureau. http://factfinder2.census.gov/faces/nav/jsf/pages/index.xhtml.  through 1960

Според пописот во 2000 година, округот броел 36,583 жители, 14,522 домаќинсства 10,194 семејства. Густината на населеност изнесувала 24 жители/km2. 60.88% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 38.11% на црната.

Просечниот број на членови во едно домаќинство изнесувал 2.48, додека во едно семејство 3.01.

Според старосната структура на населението, 24.60% биле лица помлади од 18 години, 8.60% од 18 до 24, 27.00% од 25 до 44, 23.50% од 45 до 64 и 16.20% лица постари од 65 години. Просечната старост на населението изнесувала 38 години.

Просечниот годишен доход на едно домаќинство изнесувал 29,667 $, додека просечниот годишен доход на едно семејство изнесувал 36,598 $. Мажите заработувале повеќе од жените, па така нивниот просек изнесувал 28,771 %, додека оној на жените 21,159 %. Просечниот доход по глава на жител изнесувал 15,147 $. Од вкупниот број на семејства, 14.30% или 17.00% од вкупниот број на жители живееле под границата на сиромаштија.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]