Хантсвил (Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 34°42′49″N 86°35′10″W / 34.71361° СГШ; 86.58611° ЗГД / 34.71361; -86.58611

Поглед на центарот на градот од паркот Биг Спринг

Хантсвил (англиски: Huntsville) е град во Алабама, САД, административен центар на округот Медисон. Основан е во 1805 и го носи името на првиот населник Џон Хант. Во Хантсвил се наоѓа Центарот за вселенски летови „Џорџ Маршал“, првата истражувачка база на НАСА. Населението на градот изнесува околу 166,000 жители (2005).

Личности[уреди | уреди извор]